Kurumsal Çözüm Ortağınız

HAKKIMIZDA


Evrenin, Dünyanın ve yakın çevremizin durmaksızın değiştiğini biliyor, iliklerimizde hissediyoruz. Her şey değişirken iyi ve doğruyu egemen kılmak, dönüşüme uyum sağlamak ve öne geçmek için bilimin ve sağduyunun yeterli olacağına, mutlu, özgüveni yüksek, barışık, umutlu insanların toplumda çoğunluğu oluşturabileceğine inanıyoruz.

Çocuklarımız için değişimi, farkı yaratacak olan bizleriz. Bizler ise makine değil insanız. Değişim ve dönüşümü sağlamak için sadece gelişmiş ve etkin araçlarımız yok, insanı insan yapan hislerimiz var, gördüğümüz ve konuştuğumuz insanları tanıyor ve anlıyoruz. Bizler farklı düşünebilen, farkları olan ve insanlar için fark yaratabilen insanlarız, tutku ile yaşıyor ve ne yapıyorsak bunun için yapıyoruz.HİZMETLERİMİZ

KURUMSAL YÖNETİM

Kurumsal Yönetim Nedir ?
Şirketlerin stratejik olarak yönlendirilmesi ve kontrol edilmesine ilişkin politika, süreç ve uygulamaları kapsayan bir sistemdir. Şirkette icranın başı, hukuken şirket işlerinin nihai sorumlusu olan Yönetim Kurulu kurumsal yönetim uygulamalarının da asıl aktörüdür.Şirketin yönlendirilmesinden sorumlu Yönetim Kurulu, şirkete fon sağlayan hissedarlar ve şirketin işlerini yürüten Yönetim arasındaki güç dengelerini kapsar. Kurumsal idare ; adillik, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve sorumluluk ilkeleri üzerine kuruludur.
Ticari hayatta bir şirket ile iş ilişkisine girme noktasında en önemli faktör "güvenin tesis edilmesidir." Kurumsal Yönetim uygulamaları ile yetki ve sorumluluklara açıklık getirilerek, şirketin yönetim sistemine olan güven güçlendirilmektedir.

PROJE YÖNETİMİ

Proje Nedir?
İş hayatımızda sıkça duyduğumuz PROJE, başlangıç ve bitiş noktası olan daha önce ortaya konulmamış, eşsiz bir ürün ya da hizmet sunmak için sürdürülen geçici girişimdir. Proje belirli sayıda kaynak tarafından oluşturulan tamamıyla özgün ve tek seferlik çalışmalardır. Projeler süreç içerisinde gelişim gösterir ve değişime uğrayabilir.
Proje ve operasyon ise birbiriyle çokça karıştırılan iki farklı kavramdır. OPERASYON başlangıç ve bitiş noktası olmayan daha öncesinde tanımlanmış sürekli çalışmalardır. Operasyonlar kendini değiştirmeden veya minimalist değişikliklerle tekrarlanır. Örnek vermek gerekirse daha öncesinde yapılmamış bir ürün oluşturmak proje, o ürünü üretime koymak ise operasyondur.

FİNANSAL YAPI ANALİZİ

Bazen bir işletmenin finansal yapısı ile sermaye yapısı arasında bir karışıklık olabilir. Temel fark, finansal yapının daha kapsayıcı olmasıdır, çünkü uzun vadeli yükümlülüklerin yanı sıra kısa vadeli yükümlülüklerin izlenmesini gerektirir. Buna karşılık, bir sermaye yapısı, sahip olduğu özkaynakların ve uzun vadeli borç yükümlülüklerinin muhasebesine odaklanır, yani birden fazla takvim yılı için dayanacak yükümlülükler anlamına gelir. Sermaye yapısı kısa vadeli borç veya borçlanmalara veya tam olarak 12 ay veya daha kısa sürede ödenmesi beklenen yükümlülüklere dikkat içermez.

FİZİBİLİTE RAPORU

Fizibilite raporu nedir?
Bir yatırım projesinin, o yatırımı yapacak işletmenin politikasına uyup uymadığı ancak bir fizibilite raporu ile belli olur. Çünkü fizibilite raporu projenin ekonomik, teknik ve hukuki açıdan etkinliğini araştırır, ortaya bu konularla ilgili bilimsel gerçekler koyar. Öncelikle projenin gerçekten hayata geçirilip geçirilemeyeceğini belirler, sonra da seçilen kriterleri sağlayıp sağlayamadığını değerlendirir. Eğer projenin uygulanması yönünde karar alınırsa, son olarak bu uygulama için alternatif yaklaşım ve çözümler sunar.

Makaleler

Uzman Yatırımcılarımızın Kalemlerinden

 • image description

  Doğru Yatırım

  • 7 ay önce

  Yatırım yapmak için gerekli temel nokta elbette önce tasarruf yapabilmektir. Tasarruf yaparak ya da farklı şekillerde paranızı biriktirdikten sonra yatırım yapmak istiyorsunuz. Peki doğru yatırım nedir ve doğru yatırım yapabilmek için birikimizini nasıl kanalize etmelisiniz?
  Yatırımın Amacı
  Önce yatırımınızı ne amaçla yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Ek gelir mi elde etmek istiyorsunuz, büyümek mi istiyorsunuz yoksa bireysel emeklilik sistemi gibi bir sistemle emelilik döneminizi daha rahat mı geçirmek istiyorsunuz? Bu soruların cevabıyla neye neden yatırım yapmak istediğiniz üzerine düşünmelisiniz.
  Yatırım Planı
  Hedeflerinizi en basit düzeyde de olsa mutlaka yazın. Yatırım amacınıza yönelik olarak ne kadar kazanmak istiyorsunuz, ne kadar sürede kazanmak istiyorsunuz planlayın. İstatikleri inceleyin ve kesinlinle anlamadığınız bir alana yönelmeyin.
  Yatırımın Miktarı ve Risk Düzeyi
  Yatırımınızın haricinde belli bir miktar para ayırdıktan ve borçlarınızı kapattıktan sonra, elinizdeki tutarın ne kadarıyla yatırım yapacağınıza karar verin. Yatırım yapacağınız alanı inceleyin ve risk düzeyinizi belirleyin. Yaşam standartınızı bozacak bir risk seviyesinden kaçının. Yatırım yapacağınız sektörde yeni iseniz yatırım danışmanından faydalanmaktan kaçınmayın. Ne kadarlık bir yatırım yapacağınızı ve ödeme planınızı mutlaka yazılı hale getirin. Eğer planınız yazılı olursa, yönetmeniz ve analiz etmeniz daha kolay olacaktır.
  Yatırım Araçları
  Riskli ve risksiz olmak üzere çeşitli yatırım araçları mevcut. Bunları inceleyerek bütçenize, finansal karakterinize ve yaşam tarzınıza en uygun yatırım aracınızı seçebilirsiniz. Yatırım aracını seçerken risk ve gelir arasındaki orantının önemini unutmayın. Gözü kara bir şekilde risk alamayacağınız gibi, düşük risk almak da gelirinizde pek farkedilir bir sıçrama yapmayacaktır.
  Altın, Türk insanının en sevdiği ve uzun yıllardır tercih ettiği bir yatırım aracıdır. Fiyat takibinin de kolay olması tüketiciyi altına yönlendirmiştir. Altına yatırım yapacaksanız piyasayı bir süre takip etmeli, altının fiyatı düşükken satın almalısınız.
  Döviz, altından sonra en çok tercih edilen yatırım aracıdır. Dolar ve euro yu hem kişisel olarak birikim yaparken  hem de iş kurarken girişimcilikte çok kullanıyoruz. Son yıllarda dolar ve euro TL karşında oldukça yükseldi. Bu nedenle dövize yatırım yaparken bir kez daha düşünmek gerekiyor.
  Faiz, birikiminizi mevduat faizi veren banka hesaplarında değerlendirebilirsiniz. Vadeli hesaplarda değerlendirebileceğiniz gibi, günlük faiz veren hesaplarda da değerlendirebilirsiniz.
  Hisse senedi ve borsa yatırımları, riskli yatırım araçları arasında yer alıyor. Eğer bu alanda bir yatırım yapmaya kararlıysanız, yatırım uzmanına danışmanızda fayda var. Borsanın temel mantığı hisse senedi alım satımıdır.Hisseler alınır ve değeri yükselince satılarak kar elde edilir. Borsada biraz ileri görüşlü olmak ve piyasayı takip etmek önemli. Borsada para kazanmak sabır gerektirir, çeşitli faktörler borsayı etkilediği için dalgalanmalar da olacaktır.
  Yatırım fonu bir kolektif yatırım aracıdır.Yatırımcıların birikilmleri bir havuzda toplanır ve profesyoneller tarafından yönetilir. Hisse senedi, tahvil gibi sermaya piyasası araçlarını, çeşitli portföyleri yönetirler. Katılım belgesiyle fona ortak olabilirsiniz.Katılım belgesi hisse senedi gibidir, ortaklık payınızı gösterir, müşteri hesabınızda kayıtlı olur.
  Emlak, gayrimenkul alım satımı da önemli bir yatırım aracıdır. Özellikle gelişmekte olan yerleri takip ederek ucuza konut yada arsa satın alarak, ilerleyen zamanlarda satabilir ya da kiraya verebilirsiniz. Gayrimenkul alırken, bunun uzun vadeli bir yatırım olduğunu unutmayın. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin, yeni projeleri takip edin. Bu konuda yapacağınız masrafları da göz önünde bulundurun.
  Devlet tahvili, risksiz yatırım araçlarından biridir. DEvletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir.Kısa vadeli borçlanmak senedidir.Hazine bononu aldığınızda devlete faiziyle borç vermiş oluyorsunuz, devlet bunu size faiziyle geri ödüyor. Oldukça risksiz ve geliri hesaplabilir bir yatırım aracı.
  Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet katkısı sayesinde oldukça talep görmeye başladı. Ancak bunun için ilk üç yıl sistemde kalmanız gerekiyor. Sistemde kaldığınız yıl sayısına göre katkı payının yüzdesi değişiyor. İstediğiniz zaman sistemi dondurabiliyorsunuz, yatırdığınız ana paradan vergi alınmıyor, sadece getiriler üzerinden stopaj alınıyor.Getirilerinizi inceleyerek fonunuzu değiştirme hakkına da sahipsiniz.
  Birikiminizi ister riskli yöntemler kullanarak isterseniz daha kontrollu yollar seçerek mutlaka yatırım haline dönüştürün. Aksi halde, paranız bölünücek ve verimsiz bir şekilde harcanacaktır.
  “ Zengin ve fakirin felsefesi şöyledir: zengin parasıyla yatırım yapar ve geri kalanını harcar. Fakir ise, parasını harcar ve geri kalanıyla yatırım yapar.  Robert Kiyosaki

 • image description

  Kurumsal Yönetim

  • 7 ay önce

  Şirketlerin stratejikolarak yönlendirilmesi ve kontrol edilmesine ilişkin politika, süreç ve uygulamaları kapsayan bir sistemdir. Şirkette icranın başı, hukuken şirket işlerinin nihai sorumlusu olan Yönetim Kurulu kurumsal yönetim uygulamalarının da asıl aktörüdür.Şirketin yönlendirilmesinden sorumlu Yönetim Kurulu, şirkete fon sağlayan hissedarlar ve şirketin işlerini yürüten Yönetim arasındaki güç dengelerini kapsar. Kurumsal idare ; adillik, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve sorumluluk ilkeleri üzerine kuruludur.
  Ticari hayatta bir şirket ile iş ilişkisine girme noktasında en önemli faktör "güvenin tesis edilmesidir." Kurumsal Yönetim uygulamaları ile yetki ve sorumluluklara açıklık getirilerek, şirketin yönetim sistemine olan güven güçlendirilmektedir.
  İyi Kurumsal Yönetimin Faydaları
  Yapılan araştırmalar, yatırımcıların %84’ünden daha fazlasının zayıf yönetime sahip şirket yerine, aynı mali yapıya sahip, iyi yönetimi olan bir şirket hisseleri için artı prim ödeyebileceğini ortaya çıkarmıştır.
  Güçlü Bir Kurumsal Yönetim Anlayışı

  • Sermaye ve finans piyasalarına erişimi kolaylaştırır.
  • Hesap verilebilirliği ve daha iyi kar marjlarını sağlayacak etkin bir iç kontrol sistemini kurar.
  • Gittikçe artan rekabet ortamında şirketin ayakta kalmasına yardım eder.
  • Yatırımı çekecek sağlam bir şirket stratejisi oluşturarak yönetimi güçlendirir, kaynakların etkin kullanımını sağlar.
  • Oluşturulan şeffaf yönetim anlayışı ile yatırımcılar ve kreditörlerle ilişkiler kolaylaşır.
  • Mülkiyet devrinin planlanması ve hayata geçirilmesini kolaylaştırırken, ortaya çıkacak uyuşmazlık riskini de azaltır.
  Zayıf Bir Kurumsallık Anlayışı
  • Yatırımcının yatırım risk iştahını olumsuz etkiler, rekabeti zayıflar ve yeni istihdamı sınırlandırır.
  • Şirketin yönetiminden sorumlu olanların (atanan yöneticiler) hissedarlar, kreditörler ve diğer menfaat sahipleri yerine kendi menfaatleri doğrultusunda hareket etmelerine imkan tanır.
  • Şirket değer yaratma potansiyelini gerçeğe dönüştüremeyerek ekonomik büyüme açısından önemli bir kayıp oluşturur.
  Bu nedenlerle kurumsal yönetim'in uygulanması
  -Hissedarlar,
  -Yönetim Kurulu,
  -Şirket yönetimi
  -Diğer menfaat sahipleri
  arasındaki karşılıklı ve kontrollü ilişkiler yoluyla ekonomik etkinliği artırmanın temel aracı  niteliğindedir.
  Kurumsal Yönetim Yapısı
  Nasıl Bir Organizasyon?
  Kuvvetler Ayrılığı Yapısı
  Kuvvetler ayrılığı yapısının uygulandığı organizasyonlarda Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu ayrı iki yapılanma şeklindedir. İcra Kurulu operasyonların yönetimini üstlenirken, Yönetim Kurulu üst düzey kararlar ve onayları üstlenmektedir. Uygulamada, genellikle İcra Kurulu, Yönetim Kurulu tarafından seçilmektedir.
  Yönetim Kurulu Sorumlulukları
  • Stratejilerin belirlenmesi, şirketin stratejik hedeflerinin tanımlanması
  • Politikaların onaylanması ve iç düzenlemelere ve oluşturulan politikalara uygunluğun gözetilmesi
  • Finansal kaynakların belirlenmesi, bütçenin onaylanması
  • Risk yönetimi anlayışıyla şirketin idare ve temsil edilmesi
  • Durumsallık yaklaşımı sergileyerek şirketin stratejik kararlarının o anki durumun şartlarına özgü olarak alınması
  Yönetim Kurulu’ nun uygulamadaki büyüklüğü 5-8 üyeden oluşmaktadır. Toplanma sıklığı 1-3 ay arasında değişmektedir.
  İcra Kurulu Sorumlulukları
  • Operasyonların politikalara ve mevzuata uygunluğunun sağlanması
  • Şirket kaynaklarının optimum dağıtımının sağlanması
  • Risk yönetimi anlayışıyla şirket operasyonlarının yönetilmesi
  • Şirketin performansının üzerinde uzlaşılan planlara, politikalara ve stratejilere uygunluğunun sağlanması için etkin performans yönetimi mekanizmasının yürütülmesi
  • Şirket için uzun dönemde ekonomik kazanç yaratılması ve istikrar sağlanması bakış açısıyla operasyonların yönetilmesi
  İcra Kurulu’nun uygulamadaki büyüklüğü genelde  7-10 üyeden oluşmaktadır. Toplanması sıklığı genellikle 1-2 ay arasındadır.

 • image description

  Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı

  • 7 ay önce

  İşletmeciler Açısından Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı
  Sosyal medyanın gücünü her geçen gün daha da çok hissetmekteyiz. İlk başlarda bir yabancı gözüyle baktığımız bu mecra şimdi bizden biri haline geldi. Önümüze sunulan onlarca platformda hayatımızı, zamanımızı paylaşıyoruz. İnsanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya uygulamaları firma ve işletmeler içinde yeni bir reklam ve satış kanalı haline geldi. İşletmeler açısından bu konuyu ele alacak olursak, günümüzde sosyal medya pazarlaması denen bir akım başladı. Artık işletmeler sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanabilmektedir. Ancak sosyal medyada her geçen gün yenilikler meydana geldiği de unutulmamalıdır. Bu yenilikleri takip edip, uyum sağlayan şirketler başarılı bir şekilde sosyal medya pazarlamasına devam edebilmektedirler. Yeniliklerin gerisinde kalanlar ise sosyal medyadan bekledikleri faydayı elde edememekteler. Firmalar sosyal medyayı en verimli şekilde kullanabilmek adına sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmaktadırlar. Sosyal medyadan verimli bir şekilde faydalanabilmek için ise dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.
  Doğru İletişim Kanalını Seçin   

  Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk unsur kullanıcılara ulaşacağınız doğru iletişim kanalını seçmek olacaktır. Uğraşmakta olduğunuz iş alanı için hangi sosyal mecranın daha faydalı olacağının bilinmesi atılacak ilk adımdır. Mevcut sosyal medya uygulamalarından hangisinin sizi hedef kitleye doğrudan götüreceğini bilmeniz gerekir. Kimi sektörler için en uygun mecra Facebook olurken kimi sektörlerde en uygun mecra İnstagram olabilir. Durumu daha anlaşılır hale getirebilmek için örnekleyecek olursak: Kendinize bir eczane açacağınızı düşünün. Eczaneyi nereye açacağınız konusunda araştırmalar yapıyorsunuz. Seçenekleriniz arasında; ‘mahalle arasında bir sokak, işlek bir cadde ve bir hastanenin tam karşısında bir dükkan’ var. Burada doğru karar hedef kitleye direk ulaşacağınız yerdir. Çünkü bu üç seçenek arasında elde edeceğiniz gelir aynı olmayacaktır. Bu seçenekler arasındaki en doğru tercih ise hastane karşısına açılacak bir eczanedir. İşte bu yüzden sosyal medyada sizi kitleye ulaştıracak en doğru platformun hangisi olduğunu bilmeniz, elde edeceğiniz kazanç açısından önemlidir.
  Araştırma Yaparak Karar Verin
  Hangi mecraları kullanacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra bu platformlar üzerinde nasıl hareket edip, nasıl bir tavır sergileyeceğiniz ve nasıl bir sosyal medya yönetimi gerçekleştireceğiniz konusuna geldi. Bu açıdan yapacağınız analizler çok önemlidir. Yapılacak analizler sosyal medya üzerinde sergileyeceğiniz davranışların sizi başarıya götürüp, götürmeyeceğini belirleyecektir. İşe hedef kitlenizi belirlemekle başlayın. Eğer geniş bir hedef kitleniz varsa bunu kendi içerisinde daraltın. Sonrasında kitlenize yönelik ne tür paylaşımlar yapacağınızdan tutunda iletişimin devamlılığını sağlarken sergileyeceğiniz tavra kadar her şeyi baştan bilmeniz gerekir. Paylaşım yapılırken iletişimde kullanılan dilden, paylaşımın yapılacağı saate kadar her şey tek tek kendi içinde çok önemlidir. Bu açıdan tüm bunların gerekli fizibilite çalışmalarını en baştan yapın. Bu konuda size yardımcı olacak analiz sistemleri vardır. Bunlardan faydalanarak planlamanızı yapabilirsiniz.
  Paylaşım Yaparken Doğru Zamanı Bilin
  Sosyal medya üzerinden hedef kitlenize yönelik paylaşımlarda bulunacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hedef kitlenize ulaşacağınız en doğru zamanın hangi aralıklar olduğunu bilmektir. Belirlediğiniz hedef kitlenin gün içerisinde hangi saatlerde sizden gelecek paylaşımları görebileceğini bilmek önemlidir. Bu konuda içinde bulunduğunuz sektörde önem taşımaktadır. Doğru zamanlamayı belirleyip, paylaşımlarınızı ona göre yaparsanız hedefinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.
  Etkileşimli İletişim Yolunu Tercih Edin
  Sosyal medya üzerinde sizi takip eden kitleniz ile aranızdaki iletişim çok önemlidir. Yaptığınız paylaşımlara, kullanıcılar tarafından yapılacak geri dönüşler sizin için çok önemlidir. Kullanıcılar size soru sorabilir, eleştiride buluna bilir, sizi yüceltecek yorumlar yapabilir. Sizinde bunlara gerekli geri dönüşü sağlamanız kullanıcı ile aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Tabi bu konunun çok hassas bir durum olduğunu unutmadan, çok dikkatli olmalısınız.
  Görsel Kullanımına Dikkat Edin
  Yapılan araştırmalara göre; sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımlarda, görsel kullanılarak yapılan paylaşımlar, görselsiz paylaşımlara göre daha çok dikkat çekmektedir. Görsel kullanılarak yapılan paylaşımlarda insanlar daha çok etkileşim gerçekleştiriyorlar. Bu yüzden paylaşımlarda kullanacağınız görseller sizin en etkili silahlarınızdan biri olacaktır. Doğru görseller ile yapılan paylaşımlarla fark yaratmak sizin elinizde.
  İnsanlar Sizi Neden Takip Etmeli?
  İnsanların sizin sosyal medya hesabınızı takip etmelerini sağlayacak ‘nedenler’ oluşturmalısınız. Yani insanlar sizi sırf siz olduğunuz için, markanız için sosyal medya üzerinde takip etmezler. Tabi ki markanızın takipçileri olabilir. Ama bu kitleyi tutmanız için tek başına yeterli bir sebep olamayabilir. Bu yüzden sosyal medya içerik ve kampanya yönetimi konusunda çok ince düşünmelisiniz. İnsanları sizi takip etmeleri için cezp edecek durumlar oluşturmalısınız. Sosyal medyaya özel çeşitli kampanya çalışmaları yürütebilir, sosyal medya üzerinden çekilişler yapabilir, takipçilerinize indirim fırsatı verebilirsiniz. Yani kişilerin ‘ben neden takip edeyim k?’ sorusuna karşılık olarak bir nedeninizin olması gerekir.
  Paylaşımların Kalitesinden Ödün Vermeyin
  Sosyal medyada önemli olan sırf paylaşım yapmış olmak için paylaşım yapmak değildir. Yapılan paylaşımın kaliteli olması önemli olandır. Çok fazla paylaşım yapmakta kaliteli olmak anlamına gelmez. Bu yüzden doğru içeriklerle, doğru zamanlamada doğru paylaşımı yapmak sizin paylaşım kalitenizi belirleyecektir. Bu kaliteyi elde edip devamlılığını sağlamakta paylaşımlara zaman ayırmakla alakalıdır. Paylaşım içeriğiniz zaman ayırmanız sizin faydanıza olacaktır.
  Kurum Kimliğiniz Olduğunu Unutmayın   
  Markanıza ait sosyal medya hesaplarının sizin kendi kişisel sosyal medya hesaplarınız olmadığını unutmayın. Bu yüzden bu mecrayı kullanırken kişiselleştiremezsiniz. Kurumsal yüzünüzü ve marka kimliğinizi yansıtacak tarzda paylaşım içeriğine sahip olmalısınız. Aksi takdirde bu durum sizin markanıza zarar verebilir.
  Profesyonel Destek Alın
  Sosyal medya işletmeler için önemli bir ara yüzdür. Günümüzde neredeyse çoğu işletme profesyonel firmalardan bu konuda destek almaktadır. Eğer bu mecranın kurumsal anlamda kullanımında yetkin değilseniz atacağınız adımlar pekte sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden bu konuda yardım ve destek almaktan çekinmeyiniz. Sosyal Medya Danışmanlığı konusunda destek almak için ve aklınıza takılan soruları sormak için Sanal Yönetmen Dijital Reklam Ajansı‘ndan yardım alabilirsiniz. Sanal Yönetmen vermiş olduğu sosyal medya hizmetleri ile firmaların bu alanda en iyi şekilde yer almasına destek sağlamaktadır.
  Kullanıcı ile Aranızdaki İletişim Sınırlarını Belirleyin
  Yukarıda, etkileşimli iletişim yolunu tercih etmenizin faydalı olacağından bahsettik. Ancak bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Sonuçta sosyal medya üzerinden her zaman size karşı iyi yorumlar gelmeyebilir. Bazen beklenmedik tepkilerle de karşılaşabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızdan sizin için yapılan yorumlar sizi iyi yerlere getirebileceği gibi hiç beklenmedik zararlarda verebilir. Bu konuda yapmanız gereken uzayıp giden tartışmalara girmeyiniz. Karşı tarafınızdaki tüketici ne kadar sınırlarını aşarsa aşsın sizin her zaman bir sınırınız olmak zorunda. Bu açıdan hep nazik cevaplar verin, alttan alın ve hep yapıcı olun.
  Size Zarar Verebilecek Hesaplara Karşı Tetikte Olun
  Kurumunuza ait sosyal medya hesabınız belli oranda bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra artık siz başka kullanıcılar tarafından hedef haline gelebilirsiniz. Bu kullanıcılar sizin paylaşımlarınızın altında size zarar verebilecek yorumlarda ve görsel paylaşımlarında bulunabilirler. Bunun dışında kendi reklamlarını yapan içeriklerde paylaşabilirler. Bu yüzden bu konuya karşı her zaman tetikte olup, dikkatli olmalısınız.
  Sosyal Medyaya Sadece Satış Aracı Gözüyle Bakmayın
  Sosyal medyayı etkin şekilde kullanmanın ve kendiniz adına avantajlı hale getirmenin birçok yöntemi vardır. Ancak bu avantajlara sadece satış odaklı bakmayınız. Sosyal medyanın bir e-ticaret alanı olmadığını unutmayın. Sosyal medya sizin satış yapmanıza yardımcı olacak bir tanıtım alanıdır. Tabi ki buradan satış odaklı paylaşımlar yapabilirsiniz. Ancak sürekli satışa yönelik paylaşımlar belli bir zaman sonra sıkıcı hale gelir ve kullanıcının sizden uzaklaşmasına sebebiyet verebilir.
  Profil Bilgileriniz Anlaşılır Olsun
  Sosyal medya hesaplarınızın profil kısımlarında sizinle ilgili bilgiler yer alacaktır. Önemli olan bu alanın tıka basa doldurulması değil, doğru ve net bilgilerle donatılmasıdır. Orada yer alacak bilgilerin sizi en iyi şekilde anlatacak bilgiler olmasına özen gösterir. Burada yer alan bilgilerin; Kim olduğunuzdan, ne yaptığınıza ve nerede olduğunuza kadar detaylıca bilgi içermesi gerekebilir. Bir kişi istediği zaman sizin iletişim bilgilerinize sosyal medya hesabınızdan bakarak ulaşabilmelidir.
  Sizi Sürekli Takip Eden Sabit Kitle Oluşturun
  Sizi sürekli takip edecek olan bir kitlenin olmasını istemek kulağa hoş geliyor değil mi? Ancak bu durum o kadar basit değil. Burada genel takipçi kitlesinden bahsetmiyoruz. Söz konusu durum sosyal medya özel hedef kitleniz olmasıdır. Takipçileriniz arasında düzenli olarak sizin hesabınızı kontrol edecek bir kitlenin oluşumundan bahsediyoruz. Burada size düşen görev yapacağınız paylaşımlarda kaliteden ödün vermeden, doğru adımları atmaktır. Yaptığınız paylaşımların kalitesi, insanlarda merak uyandırmalı, insanları heyecanlandırmalıdır. İnsanlara “Acaba ne paylaştılar? Bir bakayım” dedirtebilmelidir. Bunu yapmanız kesinlikle zaman alacak bir uğraş olacaktır. Bunu yaparken kaliteli içeriklerin yanı sıra, viral reklamlardan ve benzeri cezbedici durumlardan faydalanmanız gereklidir.
  Paylaşımlarınızı Takipçilerinizde Paylaşabilmeli
  Sizin yaptığınız paylaşımların, takipçileriniz tarafından paylaşılmasını sağlamak oldukça zordur. Ama bunu yaptırabilmek sizin için önemli bir başarıdır. Bu açıdan insanların paylaşabilecekleri tarzda içerikler üretmeye özen gösterin. İnsanlara, paylaşıma değer görecekleri, paylaşmaya sebep bulacakları içerikler sunun. Bu sayede takipçi sayınızda artacaktır. Ayrıca bununla beraber isterseniz sosyal medya takipçi arttırma hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
  Hesap Yönetim Karakterinizi Dengeleyin
  Sosyal medya hesaplarınızı kullanırken, karşınızdaki kişiler ile aranızdaki bağın mesafesini siz belirleyeceksiniz. Yönettiğiniz hesabın kullanıcı imajını ne çok kişisel bir yapıda ne de çok aşırı bir profesyonellik yapısına büründürmeyin. Aradaki dengeyi iyi sağlayın. Resmiyeti davranın ama insanlardan biri olduğunuzda unutmayın. Bir robot ya da elektronik bir sistem mantığında iletişim kurmayın.
  Kullanım Dilinize ve Yazım Kurallarına Dikkat Edin
  Gerçekten her alanda önem arz eden yazım kuralları ve etkili anlatım sosyal medyada da çok önemli bir konuma sahiptir. Yazdıklarınızın son derece anlaşılır, açık ve akıcı olmasına; yazım kurallarına uygun olmasına dikkat edin. Bu hem takipçileriniz ile daha sağlıklı bir iletişim kurmanıza fayda sağlayacak hem de sizin ne kadar profesyonel olduğunuzu gösterecektir.
   

 • image description

  Fizibilite Raporu Nedir ?

  • 7 ay önce

  Fizibilite nedir?
  Fizibilite sözcüğü TDK’nın sözlüğüne göre ‘yapılabilirlik’ anlamını taşır. Fizibilite en basit tanımıyla, bir projenin seçilmiş kıstaslara göre uygulanabilir olup olmadığının saptanmasıdır.

  Fizibilite raporu nedir?
  Bir yatırım projesinin, o yatırımı yapacak işletmenin politikasına uyup uymadığı ancak bir fizibilite raporu ile belli olur. Çünkü fizibilite raporu projenin ekonomik, teknik ve hukuki açıdan etkinliğini araştırır, ortaya bu konularla ilgili bilimsel gerçekler koyar. Öncelikle projenin gerçekten hayata geçirilip geçirilemeyeceğini belirler, sonra da seçilen kriterleri sağlayıp sağlayamadığını değerlendirir. Eğer projenin uygulanması yönünde karar alınırsa, son olarak bu uygulama için alternatif yaklaşım ve çözümler sunar.

  Fizibilite raporu neden önemlidir?
  Girişimlerin başarısının tek bir reçetesi yoktur, bir girişimin başarılı olmasının pek çok nedenini sayabiliriz. Ancak başarısızlık sebeplerinin başında planlama ve araştırma konusundaki yetersizlik gelir. Planlama ve araştırma safhaları için en önemli doneleri sunan fizibilite raporu, tam da bu yüzden girişimlerin olmazsa olmazıdır. Pazar, müşteriler ve çevre hakkındaki bilgiyi de artıran fizibilite raporu, iş fikirlerinle ilgili sorunları fark etmene ve bu sorunları çözerken bakman gereken alanları belirlemene de yardım eder.

  Fizibilite raporu nasıl hazırlanır?
  Fizibilite raporunu dilersen yeni bir yatırım fikrin için, dilersen mevcut iş modelini yenilemek ya da geliştirmek için yazabilirsin. Gerek kendi planların için, gerekse iş fikrini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğun kredi ve teşvikleri sağlayan kurumların talebiyle fizibilite raporu hazırlama çalışması yapabilirsin.
  İdeal bir fizibilite çalışmasında fizibilite çalışması bileşenleri için aşağıdaki konuları değerlendirmeli ve şu soruların cevaplarını aramalısın:

  1. Güncel pazar incelemesi:
   • Üretmeyi düşündüğün mal çeşidi ya da ortaya koymak istediğin hizmet türü nedir? Özellikleriyle birlikte tanımla.
   • Bu ürün veya hizmetin olası muhtemel satış fiyatı ne olacak?
   • Bu ürün veya hizmeti hangi pazarda ne kadar miktarda satmayı düşünüyorsun? Satış dönemlerin ne olacak? İhracat, istihdam, katma değer gibi iktisadi faydaları neler olacak?
  2. Kuruluş yeri incelemesi:
   • Ürün ya da hizmetinin maliyetleri ve buna karşılık sağlayacağı faydalar ne olacak?
   • Yatırım için en uygun yer neresi? Bu soruyu hammadde, enerji, işgücü, pazara yakınlık, doğal şartlar, ulaşım imkanları, gelişme potansiyeli gibi faktörleri dikkate alarak cevaplamaya çalış.
  3. Mali inceleme:
   • Toplam yatırım maliyeti nedir?
   • Sabit ve değişken giderler hangileri?
   • İşletme sermayesinin ihtiyaçları neler?
   • Aylık ve yıllık nakit akışı ve finansman programın hazır mı?
   • Üretim sonrası nakit akışın ne olacak?
   • Yatırımın ne zaman kara geçecek?
  4. Teknolojik inceleme:
   • Üretimde hangi teknik ve teknolojileri kullanacaksın?
   • Alternatif üretim tekniklerin var mı? Farklı tekniklere göre farklı hammadde ve yardımcı maddeye ihtiyacın olacak mı?
   • Hangi teknik ve hammaddenin hangi makina ve teçhizatı kullanmayı gerektirdiğini biliyor musun?
   • Girdi-çıktı analizi yaptın mı?
   • Yerleşme planın hazır mı?
   • İnşaat ve montaj işleri için bir program çıkardın mı?
   • İstihdam edeceğin personelin sayısı ve özelikleri belirli mi?
  5. Hukuki inceleme: Projeyi hazırlamaya başladığın andan itibaren, kuruluş yerini seçtiğin andan yatırımın hayata geçtiği ana, işletmenin üretime başladığı zamandan ürün ya da hizmetini pazarlamaya başladığın zamana kadar tüm aşamalarda hangi kanun, tüzük ve yönetmeliklere uyman gerektiğini biliyor musun?
  Tüm bu bölümleri gözden geçirip bölümlerin altındaki soruları cevaplandırdığında ortaya yeterli bir fizibilite çalışması çıkardın demektir. Eğer projenin uygulanabilir olduğuna kanaat getirirsen yatırım için bir ön proje hazırlayıp ardından uygulamaya geçebilirsin.

 • image description

  Proje Yönetimi (Project Management) Nedir ...

  • 7 ay önce

  Çevremizde insanların her gün belirli amaçlar uğruna emek sarf etmekte olduğunu görürüz fakat sadece bazılarının amaçlarına ulaşıp başarı sağladıklarına şahit oluruz. Başarının sırrı ise çok çalışmak değildir. Bizleri hedefimize taşıyacak olan araç yapacağımız planlı ve sistematik çalışmaların bütünüdür. Bu yazımızda sizlere proje nedir? ,Proje ve operasyon arasındaki fark nedir? Proje yönetimi nedir ve neden gereklidir? Sorularının yanıtlarını vereceğiz.

  Proje Nedir?
  İş hayatımızda sıkça duyduğumuz PROJE, başlangıç ve bitiş noktası olan daha önce ortaya konulmamış, eşsiz bir ürün ya da hizmet sunmak için sürdürülen geçici girişimdir. Proje belirli sayıda kaynak tarafından oluşturulan tamamıyla özgün ve tek seferlik çalışmalardır. Projeler süreç içerisinde gelişim gösterir ve değişime uğrayabilir.
  Proje ve operasyon ise birbiriyle çokça karıştırılan iki farklı kavramdır. OPERASYON başlangıç ve bitiş noktası olmayan daha öncesinde tanımlanmış sürekli çalışmalardır. Operasyonlar kendini değiştirmeden veya minimalist değişikliklerle tekrarlanır. Örnek vermek gerekirse daha öncesinde yapılmamış bir ürün oluşturmak proje, o ürünü üretime koymak ise operasyondur.

  Proje Yönetimi Nedir?
  Proje yönetimi uygulanması düşünülen programların zamanı ve finansal kaynakları efektif kullanarak oluşturulmasını esas alır. Daha geniş çaplı projelerin yapıldığı günümüz koşullarında küreselleşmenin de etkisiyle proje yönetimi önemini giderek arttırmaktadır. Proje yönetimi yapmak kısa zamanda az hata ile kaliteli iş yapma olanağı sağlar. Proje yönetiminin planlama aşamasında olası problemlerin tanımlanması oluşabilecek bir kriz anında sorunun kolaylıkla çözülmesini sağlar. Proje yönetimi finansal kaynaklarınızı doğru tarafa yönlendirmenize yardımcı olur.
  Dünyanın önde gelen kar amacı gütmeyen organizasyonlarından bir olan PIM(Project Management Institute) göre PROJE YÖNETİM SÜREÇLERİ beş başlık altında toplanmıştır.

  1) Başlangıç (Initiating)
  Başlangıç aşamasında yapılması gereken faaliyetler aşağıdaki gibidir;

  • Organizasyonun gereksinim ve hedeflerini belirlemek.
  • Öncesinde gerçekleştirilmiş ya da sürdürülen operasyonları değerlendirmek.
  • Maliyet hesaplarını yapmak ve bütçe oluşturmak.
  • Zaman çizelgesi oluşturmak.
  • Görev tablosu ve ürün tanımını yapmak.
  • Oluşturulan dokümanları belge haline getirmek gerekmektedir.
  2) Planlama (Planning)
  Planlama aşamasında yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;
  • Planlama ekibini oluşturmak.
  • Planlamanın hangi şekilde yapılacağını kararlaştırmak.
  • Proje kapsamını belirlemek\tanımlamak.
  • Ortaya çıkacak ürünleri tanımlamak ve iş bölümü yapmak
  • Çalışmalar için gerekecek kaynakları tahmin etmek
  • Yapılacak çalışma için zaman ve maliyet tahmini oluşturmak,
  • Oluşabilecek sorunları tanımlamak
  • Risk planlaması ve olası sorunlar için kriz yönetimini planlamak,
  • Resmi onay almak, gerekmektedir.
   3) Yürütme (Executing)
  Yürütme aşamasında yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;
  • Proje yönetim planında belirtilmiş hedeflere ulaşmak için gayret gösterilir.
  • Bu aşamada çalışanların ve kaynakların eş güdümlülük göstermesi projenin yönetim planına uygun ilerlemesi için çok önemlidir.
  4) İzleme ve Kontrol (Monitoring and Controlling)
  İzleme ve Kontrol aşamasında yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.
  • Proje içerisinde yürütülen çalışmaların ne kadarının tamamlandığını görmek.
  • Oluşan yada oluşması muhtemel sorunların düzeltmek.
  • Finansal detayları yöntem planı ile gözden geçirmek.
  • Projelerin bütçe ve zaman gidişatını takip etmek.
  5) Kapanış
  Proje kapanış aşamasında yapılması gerekenler aşağıda ki gibidir.
  • Projenin idari kapanış sürecini hazırlayıp tamamlamak.
  • Satınalma sözleşmelerinin kontrolü sağlanıp sözleşmeleri kapatmak.
  • İlgili projenin kapanış değerlendirmesini hazırlayıp doküman (evrak) haline getirmek.

 • image description

  Finansal Yapı Nedir ?

  • 4 ay önce

  Bir finansal yapı, bir işletmenin veya başka bir işletmenin finansal faaliyetlerinin bir parçası olarak kullanılan toplam varlık kapsamını ve finansman türlerini tanımlamanın bir yoludur. Bu yapı içerisinde, kısa vadeli borçlanmaların yönetimi, uzun vadeli borç ve her türlü özkaynakların yönetimi ile ilgili bilgiler genel yönetim stratejisine dahil edilir. Yapıya bazen "sağ taraf" denir, çünkü yapının bir parçası olarak izlenen finansman genellikle şirket tarafından tutulan bilançonun sağ tarafına kaydedilir.
  Bazen bir işletmenin finansal yapısı ile sermaye yapısı arasında bir karışıklık olabilir. Temel fark, finansal yapının daha kapsayıcı olmasıdır, çünkü uzun vadeli yükümlülüklerin yanı sıra kısa vadeli yükümlülüklerin izlenmesini gerektirir. Buna karşılık, bir sermaye yapısı, sahip olduğu özkaynakların ve uzun vadeli borç yükümlülüklerinin muhasebesine odaklanır, yani birden fazla takvim yılı için dayanacak yükümlülükler anlamına gelir. Sermaye yapısı kısa vadeli borç veya borçlanmalara veya tam olarak 12 ay veya daha kısa sürede ödenmesi beklenen yükümlülüklere dikkat içermez.
  Bir işletmenin finansal yapısını değerlendirmek, şirketin finansal olarak istikrarlı olup olmadığını belirlemede kilit bir stratejidir. Bu yaklaşım daha geniş bir finansal varlık yelpazesini kapsadığından, şirketin toplam değerinde artmakta mı yoksa azalmakta mı olduğunu belirleme görevi yönetmek daha kolaydır. Yapının aylık veya üç aylık dönemler gibi düzenli olarak gözden geçirilmesi için zaman ayırmak, operasyonun avantajına veya zararına yol açabilecek olan eğilimleri belirleme ve istenen bir sonucu elde etmek için varlık yönetimi stratejisini ayarlama yararı sunar.
  Uygulanabilir ve kârlı bir şirketin bile finansal yapısının zaman zaman değişeceğini belirtmek önemlidir. Bu, bir gözden geçirme döneminden diğerine yapılan olumsuz bir değişikliğin illa ki endişe nedeni olduğu anlamına gelmez. Değişimin arkasındaki nedenleri belirleyerek, sahipleri ve yöneticileri, tekrarlanması muhtemel olmayan yalıtılmış olayların şimdi geçen kısa vadeli bir etkiye neden olup olmadığını veya uzun vadeli komplikasyonları önlemek için ele alınması gereken bir sorun olup olmadığını belirleyebilirler. ticari operasyon için. Bazı durumlarda, finansal yapının sürekli olarak gözden geçirilmesi, aynı zamanda, şirketin yükümlülüklerinin artmasına yardımcı olacak iyileştirmelerin nasıl yapılacağı ve yıllarca faaliyette kalan iş şansını artıracak yaratıcı fikirlere de ilham verebilir.

ekremcetin.com

Kırmızıtoprak Mh. Porsuk Bulvarı. Nilay Sk. No:11/A-B Odunpazarı / Eskişehir

HARİTADA AÇ